Edukacja w coraz większym stopniu musi podlegać zmianom, które wymuszane są przez współczesny rynek pracy. Na rynku pracy w coraz większym stopniu potrzebni są pracownicy elastyczni, którzy posiadają różne umiejętności pozwalające im na skuteczne wykonywanie szerszego zakresu zadań na stanowiskach pracy. Jednocześnie rośnie znaczenie umiejętności realizowania pracy w sposób kreatywny. Wynika to przede wszystkim z faktu zwiększania się liczby miejsc pracy w ramach zawodów związanych z informatyką, programowaniem, aplikacjami internetowymi.
W edukacji coraz częściej pojawiają się szkoły prywatne, których programy nauczania są bardziej elastyczne, co pozwala na większy wybór takich tematów, w których realizowana jest edukacja, które dostosowane są do indywidualnych preferencji uczniów, jak na przykład nowo powstałe technikum informatyczne. Na kreatywną naukę nastawiają się również przedszkola, co pozwala między innymi na szybsze wychwycenie predyspozycji danego dziecka, co umożliwia rozwijanie jego pasji.
Kreatywne szkoły stawiają przede wszystkim na brak nauki pamięciowej, ale na naukę opartą na realizowaniu różnych zajęć pozwalających na samodzielnie dochodzenia uczniów do najlepszych rozwiązań. Jednocześnie kreatywna nauka stawia na naukę w ramach zespołów, co pozwala na zdobywanie umiejętności współpracy z innymi osobami, która jest coraz ważniejsza we współczesnych firmach.
Kreatywna edukacja znacznie lepiej przygotowuje uczniów do samodzielnego rozwijania wiedzy oraz umiejętności, co bywa ważne choćby na studiach, ale również w coraz większej liczbie zawodów na współczesnym rynku pracy.