Taras wentylowany
Publikacje

Taras wentylowany – poradnik przez wykonaniem

Układanie tarasu wentylowanego jest bardzo proste w porównaniu z tradycyjnymi systemami montażowymi. Ułożenie wentylowanego tarasu na regulowanym cokole pozwala na zbudowanie tarasu idealnego – łatwego w utrzymaniu i co najważniejsze nie uszkadzającego izolacji. Pojawia się natomiast pytanie jaka płyta na taras wentylowany jest odpowiednia?

Taras wentylowany – co trzeba o nim wiedzieć?

W przypadku takiego systemu nie musimy przyklejać cokołów do podkonstrukcji ani przyklejać paneli hydroizolacyjnych, jak w konwencjonalnych rozwiązaniach. Chcąc wykonać taras wentylowany konieczne są płytki na taras wentylowany. Dzięki regulowanym wspornikom możemy szybko zamontować wentylowany taras.

Przy wyborze materiału na taras wentylowany dużą wagę należy przywiązywać do jakości drewna. Różne rodzaje drewna różnią się trwałością, właściwościami technicznymi i wyglądem. Przed ułożeniem desek tarasowych należy zmierzyć wilgotność drewna za pomocą elektronicznego miernika, gdyż w zależności od pogody (lato, zima) może ona wahać się od mniej niż 10% do 25%.

W zależności od stopnia zawilgocenia, rodzaju drewna i szerokości desek, między deskami należy pozostawić mniejsze lub większe szczeliny. Szczelina przy wilgotności 16% powinna wynosić co najmniej 6% szerokości deski. Deski tarasowe i podkonstrukcje z drewna to półprodukty, które przed obróbką należy zmierzyć, przyciąć pod kątem prostym i dociąć do gotowego wymiaru. Tylko tak możemy wykonać taras wentylowany na gruncie. Sprawdź ofertę: https://grupamo.pl/płytka-tarasowa

Płyty na taras wentylowany – poradnik

Drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych bez obróbki powierzchni zmienia swój kolor i strukturę powierzchni. Po kilku miesiącach surowe drewno szarzeje i pojawiają się pęknięcia na powierzchni spowodowane wahaniami wilgotności. Stosowanie olejów tarasowych pozwala dostosować kolor desek tarasowych, zapobiegając w ten sposób szarzeniu drewna lub je opóźniając. Innym rozwiązaniem jest wybór płytki na taras wentylowany. Zapewnia również ochronę przed promieniami UV i zmniejsza wchłanianie wilgoci.

  Jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę? Poradnik

Przy wykonywaniu podłoża (płyty betonowej, fundamentów punktowych itp.) należy zadbać o szybkie odprowadzenie wilgoci pod tarasem i podkonstrukcją. Można to wyrównać i zapewnić dzięki nachyleniu 2-5 procent pod powierzchnią lub za pomocą regulowanych nóżek lub podkładek. Same deski nie muszą być pochylone, jeśli są prawidłowo skonstruowane. Stąd już krok by mieć taras wentylowany.